چگونگی محافظت از باتری خودرو در زمستان

در این مطلب برای شما دوستان و مشتریان وبسایت قزوین باتری آموزش های لازم برای محافظت و نگهداری باتری خودرو در هوای سرد و زمستانی رو برای شما آماده کردیم.

چگونگی محافظت از باتری خودرو در زمستان

چگونگی محافظت از باتری خودرو در زمستانیکی از مهمترین مسائلی که در این نوع نگهداری از خودرو، مخصوصا در آب و هوای سرد می‌توان دید، مشکل روشن شدن است. اگرچه حرف و حدیث‌های زیادی در مورد چگونه و چه موقع استارت زدن خودرو وجود دارد، اما رعایت چندین نکته هنگام رها کردن طولانی مدت خودرو بسیار حائز اهمیت است.

مدتی قبل یکی از موسسات تحقیقاتی مطلبی را درمورد پارک خودرو در فصل زمستان منتشر کرده بود و در آن به تفکر غالب اکثر مردم که فکر می‌کنند اگر لوازم الکتریکی داخل خودرو همچون چراغ‌ها، رادیو، سیستم گرمایشی و … خاموش باشند، فرآیند خالی شدن باتری اتفاق نمی‌افتد، اشاره داشت.

این در صورتی است که هنگام استارت زدن خودرو، این مسائل دخیل نیستند و فرآیند پیچیده‌تری اتفاق می‌افتند. در این مطلب آموزشی همچنین به افرادیکه به فضای بسته پارکینگ دسترسی ندارند پیشنهاد شده تا خودروی خود را طوری پارک کنند تا مجموعه موتور توسط یک دیوار یا موانعی از جریان وزش بادهای سرد در امان باشد.

اما دلیل اصلی که برای این موضوع عنوان شده، تاثیر بسیار شدیدتر آب و هوای سرد به فرآیند تخلیه شدن باتری خودروها است. درواقع زمانیکه هوا سرد می‌شود واکنش‌ها و فعل و انفعالات شیمیایی که درون باتری‌ها اتفاق می‌افتد، بسیار کند شده و در نتیجه توان کمتری تولید می‌شود.

از طرف دیگر، در این شرایط روغن موتور خودرو هم بسیار سفت شده و برای اینکه در مجموعه موتور به حرکت دربیاید، به قدرت بیشتری نیاز دارد که باتری هنگام استارت زدن باید فراهم کند. اگر شما در وضعیتی قرار گرفتید که با استارت زدن موفق به روشن کردن خودرو نشدید، پیشنهاد می‌شود سوئیچ را به حالت اولیه برگردانده و حداقل به مدت دو دقیقه منتظر بمانید.

سپس سوئیچ را باز کرده و چند بار پدال گاز را فشار داده و به مدت حداکثر 10 الی 15 ثانیه استارت بزنید. البته اگر باتری خودروی شما حداقل شارژ خود را هم از دست بدهد، مشکل بسیار بدتر می‌شود چراکه فرآیند استارت زدن هم متوقف شده و عملا شانس روشن شدن خودرو توسط شما به صفر می‌رسد.

در بسیاری از منابع معتبر آموزشی درباره خودرو به این نکته اشاره شده که در فصل سرما به هیچ عنوان از باتری خودرو غافل نشوید؛ مخصوصا اگر قرار است مدت نسبتا طولانی بدون استفاده باقی بماند. البته این موضوع در آب و هوای گرم هم اهمیت دارد ولی بازه زمانی کمی طولانی‌تر است.

اقدامات پیشگیرانه‌ای که معمولا توصیه می‌شود، خارج کردن کامل باتری از خودرو و قرار دادن آن در یک فضای بسته مثل انباری است. به همراه داشتن یک شارژر مخصوص که تحت عنوان trickle charger شناخته می‌شود، می‌تواند راه حل ایده‌آلی برای شارژ باتری خالی شده در هر زمانی محسوب شود. ولی شاید این نسخه برای همه امکان پذیر نباشد.
تعداد قابل توجهی از افراد بنا به دلایلی مثل نداشتن پارکینگ، خودروی خود را در کوچه یا خیابان پارک می‌کنند و یا اینکه امکان خرید شارژر باتری را ندارند. در این حالت بعنوان یک راه حل موقت، پیشنهاد می‌شود اتصال منفی باتری را جدا کنید. بازهم تاکید می‌شود که این شیوه نباید بعنوان یک روش دائمی مورد استفاده قرار بگیرد زیرا باتری فرآیند دشارژ شدن را همچنان خواهد داشت.

بعد از قطع اتصال سیم منفی، به هیچ عنوان با سیم خطرناک مثبت کاری نداشته باشید. جدای از اینکه باتری را از ماشین جدا کرده و به خانه می‌برید و یا فقط سیم منفی را قطع می‌کنید، بهترین راه‌حل ممکن این است که هر دو سه روز یکبار خودروی خود را استارت زده و به مدت ده دقیقه روشن رها کنید و یا حداقل یک دوری با آن بزنید تا مشکل خاصی برای باتری آن پیش نیاید.

 

چگونه از باطری ماشین در پاییز و زمستان مراقبت کنیم

مراقبت از باطری ماشین در پاییز و زمستان

هوای سرد بر باتری بیش از هر یک از اجزای موتور خودرو تأثیر می‌گذارد. باطری ماشین با مایعی پر شده (آب باتری) که عمدتاً مستعد انجماد است.

آب و هوای سرد و تاثیر آن بر روی باطری ماشین

علاوه بر این، آب و هوای سرد موجب سفت شدن روغن موتور شده و باتری را وادار به کار سخت‌تر در هنگام استارت زدن و شروع کار موتور می‌کند. در این شرایط، باتری خودرو ۳۳ درصد از قدرت خود را از دست می‌دهد و در درجه حرارت زیر انجماد و به شدت سرد، حتی بیش از ۵۰ درصد از قدرت خود را ممکن است از دست بدهد.

علاوه بر این، دستگاه‌های الکتریکی اتومبیل از جمله سیستم‌های تزریق سوخت الکترونیکی، پنجره‌های برقی، سان‌روف و سیستم‌های صوتی، قدرت بیشتری از باتری می‌خواهند.

رانندگان باید در هوای سرد زمستان باطری ماشین خود را چک کنند و یاد بگیرند که یک باتری با شارژ کامل بهترین خط دفاعی در برابر آب و هوای سرد برای خودرو است. در آب و هوای سرد، موتور نیاز به آمپربیشتری برای استارت زدن دارد و باتری نامناسب می‌تواند شما را با مشکل بزرگی روبرو کند.

توصیه هایی برای مراقبت از باطری ماشین

• چک‌آپ کامل و دیاگ خودرو و بررسی سیستم برق هر سه تا شش ماه یک‌بار.

• مطمئن باشید که باطری ماشین شما همیشه شارژ است و حتماً آن‌ را در شرایط خوب نگه دارید. در صورتی که باطری ماشین ضعیف است و یا بیش از سه سال از کارکرد آن می‌گذرد، آن را آزمایش کنید تا اطمینان حاصل شود در سردترین ماه‌های زمستان شما را اذیت نخواهد کرد.

• باتری ماشین خود را قبل از هر سفر زمستانی حتماً چک کنید.

• بازرسی کابل باتری‌ها، اتصال دهنده‌ها ضروری‌ست. اطمینان حاصل کنید که کابل‌ها در وضعیت خوبی هستند و به صورتی پایدار و محکم و ایمن به باتری متصل شده‌اند.

• ترمینال‌های باتری را با یک برس سیمی‌ یا اسپری پاک کننده باتری تمیز و پاک کنید.

• انتخاب باتری مناسب برای خودرو از اهم مسایل است. باید به اندازه صحیح آمپر و ولتاژ، به خودرو برسد. به ویژه برای یک وسیله نقلیه که شرایط بسیار سخت زمستان را تجربه می‌کند.

• در صورت امکان، خودرو را در پارکینگ‌های مسقف و گرم نگه‌دارید، به خصوص در مناطق با زمستان سخت.

• در صورتی که باتری ماشین ضعیف است، بررسی سطح مایع و پر کردن هر سلول که به نظر می‌رسد سطح مایع در آن کم است با استفاده از آب مقطر.

• هنگام کار و یا نصب باتری ماشین، همیشه از عینک محافظ استفاده کنید. حذف تمام طلا و جواهر و پوشیدن لباس‌های آستین بلند برای حفاظت از پوست و کاهش صدمات احتمالی الزامی‌ست.

قزوین باتری
شهریور ۱۱, ۱۳۹۸